Welcome, Guest.
Please login or register


Main Forum Page  ♦   Latest Posts  ♦   Member Center  ♦   Search  ♦   Archives   ♦   Help   ♦   Log In/Out   ♦   Admins
Forum Login
Login Name: Create a new account
Password:     Forgot password

BTD Forums    Diet and Nutrition    The GenoType Diet  ›  How much do you spend per month on food?
Users Browsing Forum
No Members and 8 Guests

 How much do you spend on food per person a month?
$250 (29 votes)
33.33%
$350 (15 votes)
17.24%
$450 (14 votes)
16.09%
$550 (8 votes)
9.20%
$650 (7 votes)
8.05%
$850 (5 votes)
5.75%
$750 (4 votes)
4.60%
$1050 (4 votes)
4.60%
$950 (1 votes)
1.15%
87 Votes Total Last vote Thursday, May 17, 2012, 6:36am by BloodBtype
You must login or register to be allowed to participate in this poll

How much do you spend per month on food?  This thread currently has 5,868 views. Print Print Thread
4 Pages « 1 2 3 4 All Recommend Thread
Amazone I.
Monday, November 28, 2011, 2:59pm Report to Moderator Report to Moderator

Rh+ GT 4...E/..INTJ ....prop.=non-taster..
Kyosha Nim
Columnists and Bloggers
Posts: 16,335
Gender: Female
Location: CH-Benglen Kanton Z�rich
Age: 56
may swiss francs count too   

here all is + - very expensive.... especially farmer products, and a lot so called bio or organic products do have also chemicals in... but brave as I am... I lurke for bio stuff...all about I think 800.-- CHF but without having eaten by my beautiful greek friend Iaoannis....


MIfHI K-174

Revision History (1 edits)
Amazone I.  -  Monday, November 28, 2011, 4:24pm
Logged
Private Message Private message Reply: 75 - 96
Patty H
Monday, November 28, 2011, 3:19pm Report to Moderator Report to Moderator

HUNTER L(a+b-) NMg Prop Super Taster ENFP
Ee Dan
Posts: 2,319
Gender: Female
Location: Massachusetts
Age: 57
I spend a lot of money on food.  I joined a meat coop and have been able to cut the per pound price of my meat and poultry by quite a bit.  Instead of $10-$20 per pound for 100% grass fed meat, I spend about $8 per pound.

In the spring-fall, I can get organic veggies at a great price at a local organic farm, so I start there.  Then I go to our local health food store, and then if I have not been able to find all I need, I go to WF's.  Unfortunately, the farm closes in late October, so organic produce is much more expensive in the winter, which I imagine it is in any climate with four seasons.

I guessed around $850 a month for my husband, daughter and me.  When my son is home from college, those bills skyrocket because I am feeding him and all of his friends.  That's when I shop at Costco to have some "junk type food" around, like buffalo chicken wings, etc.  I can't afford to feed his large group of friends my organic and grass-fed food  


Logged Offline
Private Message Private message Reply: 76 - 96
StarPine
Monday, November 28, 2011, 8:38pm Report to Moderator Report to Moderator
Guest User
On average I'd say I spend about $500 per month. I like my conveniences and I like the best food.
Logged
E-mail E-mail Reply: 77 - 96
angel
Wednesday, December 7, 2011, 8:58pm Report to Moderator Report to Moderator

A 'Hunter' working on a relaxing into farm life.
Ee Dan
Posts: 532
Gender: Female
Location: Green Acres Farm, Fielding, Utah
Age: 43
WE are abit frugal because of five kids. We are going to garden and have fruit trees, and raise chickens, turkeys, geese, and ducks, get milk cow. We are hoping this will lower our big grocery store bill. WE will be canning alot and storing and eating those things as much as possible.

Moving to the country will help in the long run, by getting rid all those extra city charges(trash pick up, high water rates, sewer hookup, etc.).``````````````````````````  


'And some of us would die-so other men can stand up on their feet like men. A great many are going to die for that. They have in the past. They will a hundred years from now-two hundred. God grant there will always be men good enough.(James Otis)' Johnny Tremain (Forbes)

Freedom is not free!
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 78 - 96
PrincessMia
Thursday, December 8, 2011, 1:36pm Report to Moderator Report to Moderator

Autumn: Harvest, success.
Posts: 152
Gender: Female
Location: Canada
I don't even want to try figure out what we spend. I know it is alot.


Was honored to represent the BTD in the First for women magazine. Shelley
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 79 - 96
PrincessMia
Thursday, December 8, 2011, 1:38pm Report to Moderator Report to Moderator

Autumn: Harvest, success.
Posts: 152
Gender: Female
Location: Canada
Quoted from angel
WE are abit frugal because of five kids. We are going to garden and have fruit trees, and raise chickens, turkeys, geese, and ducks, get milk cow. We are hoping this will lower our big grocery store bill. WE will be canning alot and storing and eating those things as much as possible.

Moving to the country will help in the long run, by getting rid all those extra city charges(trash pick up, high water rates, sewer hookup, etc.).``````````````````````````  


Good for you. I would love to be able to do that. I seem to have misplaced my green thumb somewhere.


Was honored to represent the BTD in the First for women magazine. Shelley
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 80 - 96
marjorie
Tuesday, March 20, 2012, 11:27pm Report to Moderator Report to Moderator

Hunter/Aquarious/Counselor
Ee Dan
Posts: 1,628
Gender: Female
Location: Colorado
Age: 39
I am glad this was brought up. I think I spend about 200 per month, and I eat alot of fish and grass fed beef. Sometimes, it is more, but I think that is it. I thought I was spending too much, but I think I am doing ok.

I pack my lunch/dinner and bring it wherever I go- never eat out. If I go to WF, I bring my salad and get some grilled fish or chick from the bar to add to it, so I wont pay for the salad bar price.
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 81 - 96
Enobattar
Thursday, April 26, 2012, 8:23pm Report to Moderator Report to Moderator

42% Teacher, INTJ, Taster, Rh +, age 60
Autumn: Harvest, success.
Posts: 378
Gender: Female
Location: South Central PA
Age: 60
I know it is a lot for almost being a vegetarian, but I afford organic almost all of the time, if I can get it.


Romans 5:1-11  

BTD since 1997, GTD since 2007, SWAMI since 2011, Compliant since 3/13   Husband A+ sec.
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 82 - 96
Kibble
Friday, April 27, 2012, 1:41am Report to Moderator Report to Moderator
Guest User
I spend 20 bucks a week on food.  I can't even vote in your poll.
Logged
E-mail E-mail Reply: 83 - 96
chrissyA
Friday, April 27, 2012, 1:53am Report to Moderator Report to Moderator

GT3 Teacher 49%, super-taster,
Autumn: Harvest, success.
Posts: 475
Gender: Female
Location: Southern Cal
Age: 51
Quoted from Kibble
I spend 20 bucks a week on food

How do you do that!?!?!??!


SWAMI
“Let thy food be thy medicine and thy medicine be thy food.” --Hippocrates (460-377 B.C.)
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 84 - 96
Kibble
Friday, April 27, 2012, 3:25am Report to Moderator Report to Moderator
Guest User
Quoted from chrissyA

How do you do that!?!?!??!


I buy in bulk and freeze stuff and I don't buy organic because I can't find it.  I don't buy pre-made foods, just simple plain food and cook or make everything at home.  
Logged
E-mail E-mail Reply: 85 - 96
Seraffa
Friday, April 27, 2012, 7:27am Report to Moderator Report to Moderator

Explorer!
Ee Dan
Posts: 2,402
Gender: Female
Location: Houston, TX
Age: 49
Quoted from Jared
How much do you spend per month on food? Per person?

Also, not in the poll, but what is the percent of your income dedicated to food per month?

Go to http://www.mint.com and you will find a free online budgeting tool that can allow you to categorize all of you monthly expenses, including food. With this you can track everything, and learn what percent of your spending goes to food. Make a budget for food at http://www.mint.com and try to stick with it!

Also FYI food prices are rising. Check out---   http://dailyreckoning.com/the-food-shock-of-2011/

Also check out ---    http://dailyreckoning.com/the-end-of-cheap-food/


Or you can do it the good old fashioned way we did it before the information superhighway was even invented: pen plus paper plus calculator plus pocketbook plus $$$ pain!


INFJ/ENFJ wings 3+4, Numerology: 1
Sun Pisc. Moon Capr. ASC Virg. N.Node Gem. S. Node Sagg.

Mortal life is a stay in a vast hospital ward.
(Eastern Orthodoxy +)

Continuous effort - not strength or intelligence - is the key to unlocking our potential. (Churchill)

SWAMI-saved from bulimia!
Logged Online
Private Message Private message Reply: 86 - 96
chrissyA
Friday, April 27, 2012, 3:56pm Report to Moderator Report to Moderator

GT3 Teacher 49%, super-taster,
Autumn: Harvest, success.
Posts: 475
Gender: Female
Location: Southern Cal
Age: 51
Kibble - Impressive - bravo!!!  


SWAMI
“Let thy food be thy medicine and thy medicine be thy food.” --Hippocrates (460-377 B.C.)
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 87 - 96
Mrs T O+
Sunday, April 29, 2012, 9:32pm Report to Moderator Report to Moderator

Concealed Carry Gatherer! SWAMI Explorer Blend
Kyosha Nim
Posts: 3,247
Gender: Female
Location: Chicago, Illinois
I didn't read all the entries, but I want to comment that the amounts to choose from are very big!
There should be $200 or less for a category!
I know that I eat the most expensive diet as I am an O, but the average for us should be less than the least amount to choose from. We rarely eat out & get most of our veggies from a huge fruit market with cheap prices. The past few years, we have been ordering our beef from an area with lots of Amish farms. It isn't certified organic IMO, but is better quality. We do use olive oil in large amounts. I get a few items from Whole Foods sometimes.
It's too bad that few folks garden(& can their food), sew their own clothes or repair things that used to be done by the homeowners. In the cities, we need to cut down on driving, etc. We have become too dependent on outside professionals which could break bad.........


Interested in nutrition, lactation, religion, politics; love to be around people; talkative, sensitive, goofy; a "fishy Christian" ><>; left-handed; lived on a farm, small town & big city; love BTD/GTD; A staunch La Leche League veteran; b. 10/1947 Check BTD/GTD on facebook!
Logged Online
Private Message Private message Reply: 88 - 96
Connie Dodson
Sunday, May 6, 2012, 3:17pm Report to Moderator Report to Moderator

Hunter
Early Spring: Awareness, desire.
Posts: 17
Gender: Female
Location: Montana
I selected my shelf stable food from the O-type diet.

Once I had stocked the shelf stable food, I purchased family packs of hormone-free red meat and salt-water fish, I repackage for taking one portion out of the freezer. I purchase fresh vegetables and only resupply what shelf stable food or freezer food has been used up.

I do have frozen vegetables in the freezer due to availability problems, in Montana.

If I had a garden, I could have a better selection of vegetables than I can get at the grocery store.

I do purchase fresh fruit: raspberries and blueberries.

I also purchase chockcherry syrup to put on spelt flour pancakes or waffles, if I do not have fresh fruit available.

I do make freezer jam with fresh raspberries.

This keeps my food costs down and helps me keep the O-type diet recommendations.

In a stock-up month I will spend $300. In other months, at most $150.
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 89 - 96
BloodBtype
Sunday, May 6, 2012, 6:53pm Report to Moderator Report to Moderator

Early Spring: Awareness, desire.
Posts: 17
I'm  brand new to the lifestyle change so I haven't really done the $$$ tally yet.

As a B type I'm encouraged to eat venison,lamb,rabbit and mutton and I'm finding these meats to be much, MUCH more expensive that the pork and chicken that I now must cut out.One 3-4 ounce piece of venison cost me a whopping $10 and a single small rabbit $23 yesterday.I' thinking I need to buy me a rifle and take up hunting and become the true nomad that is apparently ingrained in me...!

Take it to the next level and upgrade to organic fruits,veggies eggs etc and GRASS fed organic meats and add in some of Adamo's supplements and the cost will rise substancially.

I'm going to try to counter the higher meat costs by keeping to 4 ounce portions instead of the accustomed much larger portions 8 ounce of chicken and pork that I had been eating.

Other than the apparent raised co$t$, I'm going into this lifestyle change fully committed and excited.

Cheers!
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 90 - 96
Connie Dodson
Monday, May 7, 2012, 6:25pm Report to Moderator Report to Moderator

Hunter
Early Spring: Awareness, desire.
Posts: 17
Gender: Female
Location: Montana
I have purchased lamb direct. I asked the rancher/farmer to keep 1 lb, 2 lb. and 3 lb. roasts for me, I purchase from their personal freezer. I didn't ask for chops or leg of lamb, because they are the expensive cuts. I make slowly cooked roasts.

I used to get milk from farms with Dairy of Merit signage at their driveway. I would take a Nalley's gallon pickle jar, obtained at a restaurant, washed and dried carefully. I had to get to the farm before the dairy truck arrived in the morning. I had to separate the hard cream (first rising) and second cream (second rising) to get the percentage cream in the milk I like. I liked Jersey cows best. Now, I know about Blood Type and Genotype food lists I avoid dairy products.

We had a small rabbit hutch in our backyard, in the city. I thought they were pets. I was a little girl, then. We also had one-third of our yard in vegetable garden and we had three fruit trees. We canned and froze our own produce.

I have heard, recently, people have buyers clubs with ranchers and farmers. I think that costs more.

In college, we had a buyer's co-op. We purchased wholesale. I think there was a $500 minimum order, so we had to rent storage with a walk-in refrigerator.

In a small town, we ordered a pallet of food wholesale from a distributer.

I also used to pick up wholesale food at a Cash and Carry.

There is a lot you can accomplish with a 5 cu ft freezer.

I have even had a patio container garden. I can be certain that is organic.
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 91 - 96
ruthiegirl
Monday, May 7, 2012, 7:30pm Report to Moderator Report to Moderator

SWAMI O+ Gatherer, Healing from Fibromyalgia
Kyosha Nim
Columnists and Bloggers
Posts: 12,304
Gender: Female
Location: New York
Age: 42
Quoted from 18545
I spend 20 bucks a week on food.  I can't even vote in your poll.


I'm wondering what your diet looks like and where (approxiomately) you live. Food costs are higher in certain areas of the world than in others. I'm also wondering if you're eating "the ideal Type O diet" or if you need to  cut  corners on nutrition for the sake of economy.

I don't think that $20/wk/person would be realistic for my family, living where I currently live. I used to keep the food budget under $400 a month,  but that's when I had two preschoolers and a husband, (2 adults, 2 small kids) not 2 teens and a 10yo (3 adults, 1 big kid). That was also 15 years ago when food prices were lower than they are now. The same food would probably cost $500 a month with today's prices. Baltimore food prices (where I lived then) are comperable to Long Island food prices (where I live now.) I imagine food may be cheaper in some rural areas.

And the only way I kept the food budget so low was  by eating lots of beans and grains and very little meat. I baked a lot of whole wheat bread (spelt flour is WAY more expensive!)


Ruth, Single Mother to 19yo   O- Leah , 18yo O- Hannah, and  12yo B+ Jack


Logged Offline
Private Message Private message Reply: 92 - 96
Kibble
Friday, May 11, 2012, 6:25pm Report to Moderator Report to Moderator
Guest User
chicken 1.70 lb
beef 3.50 lb
sardines 1.80 lb
eggs 1.25 dozen
onions .80 lb
broccoli 1.25 lb
carrots .50 lb
sweet potatoes .75 lb
brown rice .75 lb
bananas .44 lb
greens the price varies but cheaper than broccoli
sometimes I get salad and it is organic and 3.50 a pound

I buy other stuff if I find it on sale.  My big splurge is a 5 buck BIG jar of artichoke hearts that lasts all month and I don't get them every month.
I also have olive oil, can't remember what that costs and I don't use it to cook, just drizzle or if I bake.  
Oh and green tea which is like 40 tea bags for under $2.

Like I said I don't buy organic or grass fed.  Someone gave me a huge box of Laura bars as a gift so that's a freebie.

Salt is like 50 cents and lasts forever and I buy few spices but they are from bulk jars and I just buy a little and it's always cheap.  

I would love to plant some container veggies and herbs but there are demon girls that destroy things in the neighborhood so I don't want to waste my time and money.  When I do bake it's from brown rice flour at 1.50 lb. and I use egg as the binder and sugar for cakes and cookies.

I have two kinds of beans in the cabinet but don't do as well on beans so I haven't cooked them.

PS
Last night while doing my urban walking I found AA extra large eggs for 1.05 a dozen.  Yes, they
are not organic, but yes, they fit into my budget and the expiration date is the end of June so I bought two dozen and stuck them in the backpack.



  

Revision History (1 edits)
Amazone I.  -  Saturday, May 12, 2012, 3:40pm
Logged
E-mail E-mail Reply: 93 - 96
RichardTG
Monday, May 14, 2012, 5:05am Report to Moderator Report to Moderator

Organic 100%Raw Personalized FoodCombining 80-15-5
Early Spring: Awareness, desire.
Posts: 11
Gender: Male
Location: Escondido, CA
Age: 30
150$ per week for an optimal diet, can not complain.
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 94 - 96
ruthiegirl
Monday, May 14, 2012, 1:58pm Report to Moderator Report to Moderator

SWAMI O+ Gatherer, Healing from Fibromyalgia
Kyosha Nim
Columnists and Bloggers
Posts: 12,304
Gender: Female
Location: New York
Age: 42
Kibble- it looks like you live in an area where food is cheaper than it is where I live. The veggie prices are comperable but your meat and fish prices are way lower.


Ruth, Single Mother to 19yo   O- Leah , 18yo O- Hannah, and  12yo B+ Jack


Logged Offline
Private Message Private message Reply: 95 - 96
BloodBtype
Thursday, May 17, 2012, 7:05am Report to Moderator Report to Moderator

Early Spring: Awareness, desire.
Posts: 17
I haven't done a tally yet, but I am sure it is quite high. The meat bill for a B can be quite expensive for sure. Lamb, rabbit and venison are much more expensive than my avoids which are chicken and pork. Grass fed organic beef is about $25-$30 per pound and so is venison out of season.I'm trying to eat grass fed and organic as much as possible and that has doubled and sometimes tripled the cost of the food.

Add to the expense some suplements like D'adamo's protien powder,cholrella, a greens mix etc etc and juicing a tall glass of veggie juice daily and some great  high end green teas and it's getting expensive.I'm cutting costs somewhat by buying bulk,growing kale,wheatgrass and some other greens and have cut my expensive meat portions down to 4 ounce chunks compared to the 6-8 ounce portions I used to eat.I'm also not buying any junk food or dining out to much so that helps as well.

Fact is ,is that I'm doing fantastic,full of energy and I'm feeling great!!! Sometimes I wonder if I can afford to do this,but then I realize I can't afford not to.

Cheers!
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 96 - 96
4 Pages « 1 2 3 4 All Recommend Thread
Print Print Thread

BTD Forums    Diet and Nutrition    The GenoType Diet  ›  How much do you spend per month on food?

Thread Rating
There is currently no rating for this thread