Welcome, Guest.
Please login or register


Main Forum Page  ♦   Latest Posts  ♦   Member Center  ♦   Search  ♦   Archives   ♦   Help   ♦   Log In/Out   ♦   Admins
Forum Login
Login Name: Create a new account
Password:     Forgot password

BTD Forums    Diet and Nutrition    The GenoType Diet  ›  How much do you spend per month on food?
Users Browsing Forum
No Members and 6 Guests

 How much do you spend on food per person a month?
$250 (29 votes)
33.33%
$350 (15 votes)
17.24%
$450 (14 votes)
16.09%
$550 (8 votes)
9.20%
$650 (7 votes)
8.05%
$850 (5 votes)
5.75%
$750 (4 votes)
4.60%
$1050 (4 votes)
4.60%
$950 (1 votes)
1.15%
87 Votes Total Last vote Thursday, May 17, 2012, 6:36am by BloodBtype
You must login or register to be allowed to participate in this poll

How much do you spend per month on food?  This thread currently has 5,863 views. Print Print Thread
4 Pages « 1 2 3 4 » All Recommend Thread
Drea
Saturday, November 6, 2010, 2:59pm Report to Moderator Report to Moderator

SWAMI Warrior ~ Taster, NN, ENFJ
Sun Beh Nim
Moderator
Posts: 11,559
Gender: Female
Location: Northern New Mexico
Age: 52
Quoted from Victoria
Since this is conveniently the first of the month, I'm going to start tracking my food expenses.  I've never been sure what my food costs are because so many things are mixed on the same receipts:  food, herbal supplements, body care products, and cleaning supplies.  I'll know more by the end of this month.  


I'm doing the same thing starting the first of November. It's good information to have.


It is not my responsibility to convince anyone of anything.
Logged Offline
Site Site Private Message Private message Reply: 50 - 96
Henriette Bsec
Saturday, November 6, 2010, 3:04pm Report to Moderator Report to Moderator

swamied nomad chameleon receptor worldview
Kyosha Nim
Posts: 8,677
Gender: Female
Location: Denmark
Age: 42
Quoted from BTypeAUS


Great food list
Do organic eggs taste better than the usual ones? Ive always wondered..maybe I should buy some and see


YEP-at least mine do
Eggs are very much a matter of HOW you treat the animal
IF the animal is kept in a cage/battery and fed conventional feed with lots of additives eggs are rather boring and I can often taste some fishysnes from soy/canola/fish meal.
If the animal is running outdoor eating a pure diet of grain, grass, sluggs the eggs are sooo mcuh better


ENFP -naturalist, visual/spatial and musical/verbal/chatty Dane- Mother to DD Emma age 19,
0 rh- secr ( Hunter or Explorer )
Diamonds, superfoods, Neutral,*black dots, avoids
Logged Offline
Site Site Private Message Private message Reply: 51 - 96
BTypeAUS
Saturday, November 6, 2010, 11:42pm Report to Moderator Report to Moderator

B Type Nomad
Autumn: Harvest, success.
Posts: 478
Gender: Female
Location: Brisbane, Australia
Age: 48
Henriette, yes I can always taste the fishiness in the eggs I buy !
I will defintely try organic eggs now


B+ Nomad, mum to two type O+ boys (21 and 14) and husband type O+
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 52 - 96
Peppermint Twist
Monday, November 8, 2010, 6:52pm Report to Moderator Report to Moderator

Gatherer; iNfj; BTD/GTD aficionado; lost 97 lbs
Kyosha Nim
Posts: 11,075
Gender: Female
Location: Florida
Age: 53
OOooooohh:  On an "Lidia's Italy" episode I watched yesterday--don't worry, I NEVER actually make her recipes, as virtually all of them are wheat-centric, but I love to watch cooking shows, even the ones that I just sit there smugly doing my little internal "superior dance" (remember Dana Carvey's "Church Lady"?) about, such as all the wheat Lidia uses, or how singularly AWFUL that supposed "health oriented" Christina of "Christina Cooks" is, nutrition-wise (she has GOT to be Type A to even be alive, given her diet--she lives on a vegan diet that is very heavy on rice syrup and soy products and VERY low on protein).  Anyway, where was I?  Oh yeah, so I'm watching Lidia and it was the first episode I've ever seen, btw, in which she does an entire meal WITHOUT a speck of wheat, ...but that isn't the point of my post.     The point is:  she showed how chickens are raised on one particular farm in Italy and, oh my, they looked so happy and healthy, with the free range of the beautiful area they were given outside, and all these different bowls of grains, herbs, fruits and goodness knows what all to choose to nibble on.  Lidia talked about how raising organic, happy animals with respect (I love that she used that word, as this is my philosophy, too) is how you end up with an animal that is better for US to eat, too, and happier and better for the earth.

Go, Lidia!  Now, if we could just get her to stop centering EVERYTHING she makes around FLOUR!  I think she's an O, as she has a lot of edema in her body, from her hands to her face, and I maintain it is from subsisting on a diet heavy on wheat lectins.

P.S.  And the eggs they opened up to show us from several varieties of those chickens were beautiful.


"If you are on one of Dr. D's diets and it isn't joyful, you aren't doing it right." - moi

my Facebook page
Logged
Private Message Private message Reply: 53 - 96
MileHighRob
Monday, November 8, 2010, 7:24pm Report to Moderator Report to Moderator

Pescetarian - Warrior
Ee Dan
Posts: 665
Gender: Male
Location: Colorful Colorado
Age: 54
Quoted from Victoria
Since this is conveniently the first of the month, I'm going to start tracking my food expenses.  I've never been sure what my food costs are because so many things are mixed on the same receipts:  food, herbal supplements, body care products, and cleaning supplies.  I'll know more by the end of this month.  

You should do it for several months Victoria to get an accurate average.  I've been saving receipts since July and am surprised at how much variance there is from one month to the next.  
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 54 - 96
shoulderblade
Monday, November 8, 2010, 7:50pm Report to Moderator Report to Moderator

Rh -
Kyosha Nim
Posts: 1,092
Gender: Male
Location: Kitchener, ON.
Age: 65
Quoted from MileHighRob

You should do it for several months Victoria to get an accurate average.  I've been saving receipts since July and am surprised at how much variance there is from one month to the next.  


Really. If you do a lot of storage or bargain buying it can be a little difficult to untangle and would take quite a period of time. When I buy stuff this way I don't usually consider how long it will last just that I have a supply of whatever to last 'awhile'. My post on the poll was an educated guess really.






Logged Offline
Private Message Private message Reply: 55 - 96
MileHighRob
Monday, November 8, 2010, 8:46pm Report to Moderator Report to Moderator

Pescetarian - Warrior
Ee Dan
Posts: 665
Gender: Male
Location: Colorful Colorado
Age: 54
One of our local Natural Grocers offers these month long sales they call "hotline specials".  They are significant savings.  Whenever there's anything on sale which I frequently use, I purchase extra throughout the month.  This way, I rarely have to purchase for full price again as it will usually hit the hotline before I've depleted my stock.  
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 56 - 96
shoulderblade
Monday, November 8, 2010, 9:55pm Report to Moderator Report to Moderator

Rh -
Kyosha Nim
Posts: 1,092
Gender: Male
Location: Kitchener, ON.
Age: 65
Quoted from MileHighRob
Whenever there's anything on sale which I frequently use, I purchase extra throughout the month.  This way, I rarely have to purchase for full price again as it will usually hit the hotline before I've depleted my stock.  


That is certainly the way to go. Lucrative but not easy to fit into a $/ per month model. Thankfully many retail outlets put certain items on sale on a regular basis so you can predict how much to buy to tide you over.





Logged Offline
Private Message Private message Reply: 57 - 96
Jared
Tuesday, November 9, 2010, 5:53am Report to Moderator Report to Moderator

GT4 Explorer
Autumn: Harvest, success.
Posts: 183
Gender: Male
Location: USA
Age: 42
Eerie thing just happened. I calculated out how much I spent on food in October, it came out to be exactly $666 US dollars!



Logged Offline
Private Message Private message Reply: 58 - 96
Lola
Tuesday, November 9, 2010, 7:44am Report to Moderator Report to Moderator

GT1; L (a-b-); (se); PROP-T; NN
Sa Bon Nim
Admin & Columnist
Posts: 51,280
Gender: Female
Location: ''eternal spring'' Cuernavaca - Mex.
Age: 57


''Just follow the book, don't look for magic fixes to get you off the hook. Do the work.'' Dr.D.'98
DNA mt/Haplo H; Y-chrom/J2(M172);ISTJ
The harder you are on yourself, the easier life will be on you!
Logged
Private Message Private message YIM YIM Reply: 59 - 96
BTypeAUS
Tuesday, November 9, 2010, 10:34am Report to Moderator Report to Moderator

B Type Nomad
Autumn: Harvest, success.
Posts: 478
Gender: Female
Location: Brisbane, Australia
Age: 48
Quoted from Jared
Eerie thing just happened. I calculated out how much I spent on food in October, it came out to be exactly $666 US dollars!





B+ Nomad, mum to two type O+ boys (21 and 14) and husband type O+
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 60 - 96
trish44
Sunday, November 14, 2010, 7:31am Report to Moderator Report to Moderator

Hunter
Sam Dan
Posts: 685
Gender: Female
Location: Texas
Age: 69
This is very interesting.  I try to keep ours to $250 per person, but it is difficult.  Hubby likes a lot of 'treats' as he calls them.  He doesn't follow any protocol, just wants what he wants.  I usually cut back on my meat to make up the difference.  Of course, my supplements are about $120 a month, and his meds are the same.  Those are not included in the $250.  I do cook from scratch, with the exception of hubby's treats.  If I started baking those, I would have to indulge myself!


Trish44 (type O)
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 61 - 96
Mohairandsilk
Wednesday, November 17, 2010, 6:38pm Report to Moderator Report to Moderator

Non-secretor? Gatherer
Autumn: Harvest, success.
Posts: 140
Gender: Female
Location: France  Haute-Loire (43)
Age: 48
Hi,

No vote

I spend less than 250$, about 150$... but it is difficult... vegetables, fruits (if not grown in my tiny garden) and meat are not organic...

I spend more money to comply the diet than before...

Next spring, I increase the size of the garden.  
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 62 - 96
ruthiegirl
Wednesday, November 17, 2010, 6:40pm Report to Moderator Report to Moderator

SWAMI O+ Gatherer, Healing from Fibromyalgia
Kyosha Nim
Columnists and Bloggers
Posts: 12,304
Gender: Female
Location: New York
Age: 42
Is that in francs, euros, or converted to U.S. dollars? This poll may not be as valid for international members.

BTW, is France using euros now or are they still using francs?  The last time I was there (19 years ago) they were using francs, but that was before the euro was introduced.


Ruth, Single Mother to 19yo   O- Leah , 18yo O- Hannah, and  12yo B+ Jack


Logged Offline
Private Message Private message Reply: 63 - 96
Mohairandsilk
Wednesday, November 17, 2010, 7:52pm Report to Moderator Report to Moderator

Non-secretor? Gatherer
Autumn: Harvest, success.
Posts: 140
Gender: Female
Location: France  Haute-Loire (43)
Age: 48
hi Ruthiegirl

I converted to US dollars ($) for common understanding.

No more francs in France ; we have used Euros since january 2002.
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 64 - 96
ruthiegirl
Wednesday, November 17, 2010, 7:57pm Report to Moderator Report to Moderator

SWAMI O+ Gatherer, Healing from Fibromyalgia
Kyosha Nim
Columnists and Bloggers
Posts: 12,304
Gender: Female
Location: New York
Age: 42
OK, I was there in January of 92. No euros yet.


Ruth, Single Mother to 19yo   O- Leah , 18yo O- Hannah, and  12yo B+ Jack


Logged Offline
Private Message Private message Reply: 65 - 96
Drea
Sunday, November 28, 2010, 7:06pm Report to Moderator Report to Moderator

SWAMI Warrior ~ Taster, NN, ENFJ
Sun Beh Nim
Moderator
Posts: 11,559
Gender: Female
Location: Northern New Mexico
Age: 52
I tracked my food spending for the month of November and came up to $368 (I realize Nov isn't quite over, but I don't plan on spending before the 1st of Dec). This includes eating out (twice) and alcohol (red wine). Not bad. Since I gave up wheat and sugar, I've not been buying processed/commercially prepared foods (except for WF deli a couple of times), and I think this is helping to keep my costs down. I know I used to budget $450-$500 on food just for myself.


It is not my responsibility to convince anyone of anything.
Logged Offline
Site Site Private Message Private message Reply: 66 - 96
Noliah
Sunday, November 28, 2010, 8:00pm Report to Moderator Report to Moderator

Early Spring: Awareness, desire.
Posts: 24
Gender: Female
Location: Orlando
Wow. I must be doing something right!  I checked the lowest amount, $250, but only because there wasn't anything lower to check.     I only buy for myself, spending between $160-$200 per month. Eating minimal amounts of dairy and rarely eating desserts and snack food, I'm able to keep my food expense fairly low while having plenty to eat. Naturally, I cook from "scratch", and buy only fresh produce. I don't eat a lot of fruit, but will have a serving or two every day. Looking for the lowest prices and sticking to a diet of high protein and plenty of greens/oranges/reds (veggies) with a reasonable amount of dried beans and brown rice---and Ezekiel bread---does the trick for both me and my budget.  


Some days there won't be a song in your heart. Sing anyway.---Emory Austen
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 67 - 96
Goldie
Sunday, November 28, 2010, 8:27pm Report to Moderator Report to Moderator

All Gatherer -70 Scorp/Sag on BTD/GENO 17 year
Sam Dan
Posts: 5,918
Gender: Female
Location: East Coast
I think between having money issues to consider and money for kids college bills.. I am certain that I spend 50 dollar a week or less...

I mean I eat:
meat  
vegetables kale, romaine, broccoli, occasional sweet potatoe, zuccini.
avocado, mango or prunes, pineapple chunks..

Drinks, sometimes grapefruit juice.
and cocoa in hot water..

going out is once a week for no more then 15.- with friends is extra.



Being here is invaluable, but not enough. We need ALL the Doctors. I needed them for a very small cancer spot-I could never feel!!! Please do your mammograms! Doing so saved me from cancer later on. I am grateful! Thanks for learning from my experience! I was lucky! I wish the same for YOU!
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 68 - 96
Munchkin76
Sunday, November 28, 2010, 8:35pm Report to Moderator Report to Moderator

Swami: Hunter (66%) / RH- / ENFJ / Libra-Dragon
Ee Dan
Posts: 829
Gender: Male
Location: Colchester, UK
Age: 38
OMG - We spend about £800 (min) or at the very top end of your scale in $/month  

Having said that, we are both 'O' Hunters and eat a lot of organic meat and veg.  Very scary actually when I put it on paper (metaphorically) like this!!

Must review to see if I can improve this.

Andy  


Listen to all, plucking a feather from every passing goose, but follow no one absolutely. CHINESE PROVERB

Andy Pandy��


Logged Offline
Site Site Private Message Private message Reply: 69 - 96
Noliah
Monday, November 29, 2010, 9:33pm Report to Moderator Report to Moderator

Early Spring: Awareness, desire.
Posts: 24
Gender: Female
Location: Orlando
Quoted from BTypeAUS




Perfect touch, that little devil smiley.  


Some days there won't be a song in your heart. Sing anyway.---Emory Austen
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 70 - 96
Jared
Saturday, November 26, 2011, 6:29am Report to Moderator Report to Moderator

GT4 Explorer
Autumn: Harvest, success.
Posts: 183
Gender: Male
Location: USA
Age: 42
OMG, I was shopping at whole foods yesterday, and I was standing in line behind this 40ish year old woman who looked like a stripper. (fake boobs, make up...) She bought $615 worth of food! Now I know why she strips!!!


Logged Offline
Private Message Private message Reply: 71 - 96
Beachgirl
Sunday, November 27, 2011, 7:50am Report to Moderator Report to Moderator

44% Explorer, Taster, ISFJ
Autumn: Harvest, success.
Posts: 272
Gender: Female
Location: Nevada
Age: 43
I would guess we spend $250+ per person... all I know is that it's a lot.  It's very expensive to eat healthy...worth it, sure, but I'm thinking I may have to go back to work to support our food habit.  


Whenever I feel blue, I start breathing again!
Goal weight acheived!!  Woo Hoo!!!!
DH of 18 yrs. O+, DS 17yo O, DS 5yo O, not sure on the boys' RH status.

Logged Offline
Private Message Private message Reply: 72 - 96
Goldie
Sunday, November 27, 2011, 2:43pm Report to Moderator Report to Moderator

All Gatherer -70 Scorp/Sag on BTD/GENO 17 year
Sam Dan
Posts: 5,918
Gender: Female
Location: East Coast
I can not say that I spend that much or anywhere near that.  

I spend on a steak, that lasts me days, I eat twice a day at least 3 if I had to or 4 -5 oz (so a pound lasts 2 lunches and dinners - 2 days of main meals) top round is what Dr D suggests and that is ok, so is sirloin.  When I wish to cheat I have a rib steak- those cost about ten dollars a piece, but I have seldom need for such a treat.

I live alone so I have no need for many choices others need, I do not cook burgers at home, but have them out in one place where they make good ones at about 10.- a meal with vegetables or salad. I find chop meat sort of waisting in terms of grease being drained out of the lesser quality meats.  I am fussy and cut of all visible fat, even when on rare occasions I make a stew or pot roast. The fat and grizzle goes to the dog.  Even there I think I stay within my budget - not when I have guest, then all bets are off.  

My cheapest food mainstay is eggs.. when I wish to be frugal, I make all kind of eggs.  with mayo as a treat, with Parmesan sprinkles as a treat, you name it - eggs go a hundred ways, omelet strips in soup, or dropped into broth from cooking some meat scraps and vegetable pieces (for the dog).

My vegetables are not massive, and since there is no dairy and no grains, that is what I spend money on - guessing at 100.- a month or much less...?  Cocoa powder is cheap by comparison of coffee.. instant coffee has dobbled... tea is expensive also when used as throw away.. I happen to like weak tea so a bag last me all day.. limes are reasonable, especially when I remember to cut and add them to whatever- even over meat.

To that I add nuts and fruit.  in moderation now... I used to eat much more.. but I am retraining myself to reduce intake, so as to keep my weight in check.. which is a long term plan.

People living alone can do much more with fewer choices.. Much shopping is done to please others, or to spoil or to impress or not to be boring.  I think IT REALLY helps if all in the family understand the restrictions within my diet.. then the sort of sameness of choices.. is understood much easier and so tolerated KNOWING that I am building HEALTH.

Now with kids and elderly I would add rice in many forms and grains and beans and dairy, oats and the like and with that create gravies and fill in requirements they have.  

I save money on not eating avoids, and hardly adding sugar to anything other then in coffee for guest.  I am able to save by being well (now) and not needing or buying sups all day. My meds are few, at about 120- a year.  add 200 for other health things Chiros here and there and I think I am done.  

I spend money instead on my car gas, I drive a big car, old and paid for.   I don't go to far for now, but still a trip to sis cost me 5.- , that is my biggest expense.  I lowered my car insurance by several hundreds just by asking my agent about such a thing.. same coverage.. I will do that from now on every year when I need to renew..  

My haircuts are few, I can do some trimming my self, but I found one cutter who is less expensive who - was better twice in a row - then all others throughout my life.. If her prices don't go up I will go to her twice as often..  and I had spent all sorts of money on that trying to get a good cut.
I do my own color and look better then sis. Time is my issue there, I can not sit around like that..

Now if I went to a bakery and saw pastries, then all money is off the table, I can't resist, and so I don't go.. I spend money on ice cream, more money by the cone, but having gallons in my house would not work..
  


  



Being here is invaluable, but not enough. We need ALL the Doctors. I needed them for a very small cancer spot-I could never feel!!! Please do your mammograms! Doing so saved me from cancer later on. I am grateful! Thanks for learning from my experience! I was lucky! I wish the same for YOU!
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 73 - 96
amyflood
Monday, November 28, 2011, 2:35pm Report to Moderator Report to Moderator

Autumn: Harvest, success.
Posts: 222
Gender: Female
Location: New Jersey
i voted for $250 per person per month but i think it is actually less than this. My weekly regular grocery store budget is $200 per week for my family of 5. i buy a lot of organic but not exclusively and i do not buy grass fed beef, just the no-hormones stuff like Laura's Lean beef. i also shop Trader Joes for almond butter and a few other things but that is not weekly, probably bi-weekly spending about $50 each trip and i do a year-round organic food co-op which is $25 per week. so my total food bill is $1000 per month for 5 people (2 adults, 3 kids 6 and under)
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 74 - 96
4 Pages « 1 2 3 4 » All Recommend Thread
Print Print Thread

BTD Forums    Diet and Nutrition    The GenoType Diet  ›  How much do you spend per month on food?

Thread Rating
There is currently no rating for this thread