Welcome, Guest.
Please login or register


Main Forum Page  ♦   Latest Posts  ♦   Member Center  ♦   Search  ♦   Archives   ♦   Help   ♦   Log In/Out   ♦   Admins
Forum Login
Login Name: Create a new account
Password:     Forgot password

BTD Forums    Diet and Nutrition    The GenoType Diet  ›  How much do you spend per month on food?
Users Browsing Forum
Googlebot and 2 Guests

 How much do you spend on food per person a month?
$250 (29 votes)
33.33%
$350 (15 votes)
17.24%
$450 (14 votes)
16.09%
$550 (8 votes)
9.20%
$650 (7 votes)
8.05%
$850 (5 votes)
5.75%
$750 (4 votes)
4.60%
$1050 (4 votes)
4.60%
$950 (1 votes)
1.15%
87 Votes Total Last vote Thursday, May 17, 2012, 6:36am by BloodBtype
You must login or register to be allowed to participate in this poll

How much do you spend per month on food?  This thread currently has 5,556 views. Print Print Thread
4 Pages 1 2 3 4 » All Recommend Thread
Jared
Wednesday, October 27, 2010, 4:19am Report to Moderator Report to Moderator

GT4 Explorer
Autumn: Harvest, success.
Posts: 183
Gender: Male
Location: USA
Age: 42
How much do you spend per month on food? Per person?

Also, not in the poll, but what is the percent of your income dedicated to food per month?

Go to http://www.mint.com and you will find a free online budgeting tool that can allow you to categorize all of you monthly expenses, including food. With this you can track everything, and learn what percent of your spending goes to food. Make a budget for food at http://www.mint.com and try to stick with it!

Also FYI food prices are rising. Check out---   http://dailyreckoning.com/the-food-shock-of-2011/

Also check out ---    http://dailyreckoning.com/the-end-of-cheap-food/



Revision History (1 edits)
Jared  -  Wednesday, October 27, 2010, 4:41am
Logged Offline
Private Message Private message
fennel
Wednesday, October 27, 2010, 4:56am Report to Moderator Report to Moderator

Teacher
Summer: Realization, expansion.
Posts: 60
Actually, I probably will end up spending less than the lowest amount, but I'm not there yet, as my research has not figured out how to do this super-cheap at this point.  I did go over a bit this month, but since I'm living off of financial aid and student loans, I am frugal as heck and expect to be able to figure it out.  Yes, I bought some uncured turkey organic bacon (yum--and on discount and an in-store coupon, it was still expensive), but I also bought a heck of a bunch of dried beans.  I make my own ghee.  It's a bit harder to be frugal and follow this, as I used to just buy what was "healthy" as I knew it at the local Grocery Outlet.  Instead of buying the whole wheat pasta at $.99 a pound, I am now buying the brown rice pasta at slightly double that.  So many things that I thought were fine have vinegar in them. I'm still reeling from the price of turkey, which seems to never go on sale.  
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 1 - 96
Jared
Wednesday, October 27, 2010, 5:06am Report to Moderator Report to Moderator

GT4 Explorer
Autumn: Harvest, success.
Posts: 183
Gender: Male
Location: USA
Age: 42
I am trying to become frugal, hence the poll...

In July, I spent about $750, in August about $650, and it is looking like October will also be about $650. However, just this month, I began using more dried beans. I am also starting to make my own bread from scratch. I hope that these purchases (flour, beans, bread making yeasts etc..) will last a few months.  


Logged Offline
Private Message Private message Reply: 2 - 96
balletomane
Wednesday, October 27, 2010, 6:33am Report to Moderator Report to Moderator

Hunter / Rh+ / Aquarius / INFJ
Ee Dan
Posts: 1,553
Gender: Female
Location: Hong Kong
Age: 42
I spend around $850 or easily more in a household of two. But then this cannot an apple-to-apple comparison because I live in Asia and to follow the BTD I have to buy mostly imported food coz local food is laden with pesticides/herbicides and hormones, hence the high cost


Logged Offline
Private Message Private message Reply: 3 - 96
Easy E
Wednesday, October 27, 2010, 12:54pm Report to Moderator Report to Moderator

Rh+ Explorer, non-secretor
Ee Dan
Posts: 1,180
Gender: Male
Location: Lafayette, LA
Age: 32
Too much!
Logged Online
Private Message Private message Reply: 4 - 96
AKArtlover
Wednesday, October 27, 2010, 1:42pm Report to Moderator Report to Moderator

centered leaning INTP Explorer, Supertaster, SWAMI
Kyosha Nim
Posts: 2,121
Gender: Female
Location: Midwest, US of A
Age: 38
Thanks for asking this. I have easy access to this info, but haven't looked at an average in awhile. Good motivator for me to plan a bit better-- because I believe this will go down.


"For you created my inmost being; you knit me together in my mother's womb. I praise you because I am fearfully and wonderfully made; your works are wonderful, I know that full well." Psalm 139:13,14
Logged
Private Message Private message Reply: 5 - 96
AKArtlover
Wednesday, October 27, 2010, 1:44pm Report to Moderator Report to Moderator

centered leaning INTP Explorer, Supertaster, SWAMI
Kyosha Nim
Posts: 2,121
Gender: Female
Location: Midwest, US of A
Age: 38
$874 is our 2 person average, including dining out.


"For you created my inmost being; you knit me together in my mother's womb. I praise you because I am fearfully and wonderfully made; your works are wonderful, I know that full well." Psalm 139:13,14
Logged
Private Message Private message Reply: 6 - 96
Ekalia
Wednesday, October 27, 2010, 4:10pm Report to Moderator Report to Moderator

Rh+, Taster, 49% Teacher, ISFJ
Autumn: Harvest, success.
Posts: 119
Gender: Female
Location: Nottingham, UK
Age: 42
I confess I am shocked   - I always thought food was cheaper on average in the US than here in the UK.
We spend around £400 per month for three of us sooo... approximately $200-$220 per person (depending on exchange rates). Of course I am only one following BTD which helps, being an A and being able to have plenty of rice and tofu  


Me A+, my son O+, my other half O+
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 7 - 96
ABJoe
Wednesday, October 27, 2010, 4:44pm Report to Moderator Report to Moderator

34% Nomad
Sun Beh Nim
Moderator
Posts: 8,166
Gender: Male
Location: Orange County, CA, USA
Age: 51
Quoted from Ekalia
I always thought food was cheaper on average in the US than here in the UK.
We spend around £400 per month for three of us sooo... approximately $200-$220 per person (depending on exchange rates).

For our household of 3, we are spending somewhere around $650 to $800 per month.  We are all following GTD mostly and don't eat out much.  We don't have much meat in that total, as we are Teacher / Warrior combination.  We do have fish and have been buying some foods based on convenience rather than absolute frugality recently.


RH-, ISTJ
Wonderful Wife = A+ Teacher; Darling Daughter = A- SWAMI Explorer
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 8 - 96
SquarePeg
Wednesday, October 27, 2010, 6:03pm Report to Moderator Report to Moderator

SWAMI GT4 Explorer 44%; Rh-; iNfP; nonnie?
Ee Dan
Posts: 1,417
Gender: Male
Location: Northeast, USA
For all supermarket items, we spend at least $500 per person per month.  That includes food, and supplies (such as wax paper, aluminum foil) as well as cleaners and supplies, personal care products, and so on.  Pet food is extra.

We spend more now for BTD than we did before.


My SWAMI diet is a blend of BTD and GTD Explorer, but I'm not totally compliant.  Also I try to choose foods that have a Low Glycemic index.  DW and DD are A+, probably also Explorer.
Logged Offline
Site Site Private Message Private message Reply: 9 - 96
AKArtlover
Wednesday, October 27, 2010, 6:12pm Report to Moderator Report to Moderator

centered leaning INTP Explorer, Supertaster, SWAMI
Kyosha Nim
Posts: 2,121
Gender: Female
Location: Midwest, US of A
Age: 38
Conscious eating is an investment in yourself. Doesn't mean I can't get better at managing the costs. My husband was shocked at how much cheaper produce and other items we buy were in California. We pay for distance, and being the oddballs here- little competition price wise. Our real estate is so inexpensive though in comparison.


"For you created my inmost being; you knit me together in my mother's womb. I praise you because I am fearfully and wonderfully made; your works are wonderful, I know that full well." Psalm 139:13,14
Logged
Private Message Private message Reply: 10 - 96
Jared
Wednesday, October 27, 2010, 8:08pm Report to Moderator Report to Moderator

GT4 Explorer
Autumn: Harvest, success.
Posts: 183
Gender: Male
Location: USA
Age: 42
I am betting the A's have the lowest cost diets...


Logged Offline
Private Message Private message Reply: 11 - 96
O in Virginia
Wednesday, October 27, 2010, 8:29pm Report to Moderator Report to Moderator

Swami
Kyosha Nim
Posts: 2,642
Gender: Female
Location: Virginia
Age: 55
I don't know.  I'm as frugal as I can get and eat for an O.  Probably around $400 a month, more or less, depending (on how often we eat out, holidays, company, and other variables).  Food prices are not as high here as they are in other places in the USA, depends on what you're shopping for.  We also eat out, but not more than once a week.  That's not included in the $400.
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 12 - 96
deblynn3
Wednesday, October 27, 2010, 8:31pm Report to Moderator Report to Moderator

GT2 Gatherer rh+;Prop-Taster
Ee Dan
Posts: 2,503
Gender: Female
Location: Arkansas
Age: 57
I put 450 but that  would be over the top, but I think it would be more than 350.  I buy much in bulk and I buy other items at the same time. There are some weeks I might only spend $25.00 others more. I order some item online and they might be for others who will pay later, and sometimes will last longer than a month. Two in house. Others BD, my dad, and sometimes neighbor.


Swami, 100% me..
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 13 - 96
shoulderblade
Wednesday, October 27, 2010, 8:51pm Report to Moderator Report to Moderator

Rh -
Kyosha Nim
Posts: 1,092
Gender: Male
Location: Kitchener, ON.
Age: 65
Quoted from Jared
I am betting the A's have the lowest cost diets...


I would go with that, eliminating meat costs would make a difference.

I think it would take me a while to come up with an accurate estimate of monthly costs. I often buy stuff in bulk either because it stores well or I can freeze it for later use and there is always the opportunity of a special sale price on something or other. I do make an effort to get the best food value and rarely eat out. Life has been cheaper on BTD just from eliminating the eat out/take out/delivery options on eating as well as buying basic foods.






Logged Offline
Private Message Private message Reply: 14 - 96
Chloe
Wednesday, October 27, 2010, 9:41pm Report to Moderator Report to Moderator

42% Teacher Rh+ N1, N1b
Kyosha Nim
Posts: 9,090
Gender: Female
Location: Northeast USA
Age: 71
Quoted from Jared
I am betting the A's have the lowest cost diets...


It's all relative....purchasing all organic produce in the health food store and eating fish like wild salmon, I see the cost goes up..  But when I consider beans, whole grains, soy products and
nuts/seeds, the cost is less than those who are eating grass fed beef/veal and other meats.

Still, organic turkey, chicken, eggs, butter to make ghee add up.  As does my Teacher cheeses.  And adding on good quality olive oil, plus some super fruit juices like blackberry and pineapple, the cost is high.  And I'm forever buying green tea. Other herbal teas.

Organic walnuts can be $10.00 per pound.  Peanuts cheaper...but my organic peanut butter
is $7.00 per jar. Making my own doesn't save very much and the peanuts aren't as fresh tasting.

Depends on the time of year....what is grown locally....what is difficult to find in the dead of winter here-- fruits like blueberries which can cost $6.00 for a small container.... which might
come to $3.00 per serving...These are the types of things I like to eat all year long.  Often cheaper to buy dried wild blueberries when fresh ones are ridiculously expensive and out of season.

Can't grow vegetables in my back yard in winter.  But overall, I do think As who eat more plant
foods might have less expenses.





"The happiest people don't have the best of everything.....they know how to make the best of everything!"
Logged
Private Message Private message Reply: 15 - 96
deblynn3
Wednesday, October 27, 2010, 10:06pm Report to Moderator Report to Moderator

GT2 Gatherer rh+;Prop-Taster
Ee Dan
Posts: 2,503
Gender: Female
Location: Arkansas
Age: 57
I know my food costs are less, just eliminating soda, and all the sweets, chips, crackers that I use to get. I only buy the foods we eat and there is no waste. I can often get our  beef steaks on sale for under 3.00 and then I freeze. I can make 5 salmon patties with one can for about 2.00. I always have some leftovers for WH to take for lunch the next day. I can use 2lb ground turkey for meatloaf and get one or two lunches. While meat is a biggy for O's we still need lots of vegetables per meals. I find that many of the cheeses that are for A's would be a big ticket item on my list. Some cost as much or more than the meat I get. Almond milk and Cow's milk is about the same. I believe this diet saves everyone. We all get the best food for our type, food which our bodies uses to the full.  


Swami, 100% me..
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 16 - 96
shoulderblade
Friday, October 29, 2010, 4:11pm Report to Moderator Report to Moderator

Rh -
Kyosha Nim
Posts: 1,092
Gender: Male
Location: Kitchener, ON.
Age: 65
Quoted from deblynn3
I believe this diet saves everyone. We all get the best food for our type, food which our bodies uses to the full.  


I could go with that. I went with $250 a month as it struck me as a reasonable estimate. I do a lot of storage and sale buying so it would take months to come up with an accurate figure.






Revision History (1 edits)
shoulderblade  -  Friday, October 29, 2010, 5:09pm
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 17 - 96
ruthiegirl
Friday, October 29, 2010, 5:44pm Report to Moderator Report to Moderator

SWAMI O+ Gatherer, Healing from Fibromyalgia
Kyosha Nim
Columnists and Bloggers
Posts: 12,137
Gender: Female
Location: New York
Age: 42
I spend about $200 or more per month per person on food, and I really need to get it down to about $175 per person. It's hard. I can't really afford to spend $800 a month on food. I'm just dividing my whole food budget by 4, not trying to calculate how much less DS eats and therefore how much more I have to spend on the 3 "adults" in the house.

This doesn't include non-foods such as  aluminum foil or dish detergent, and my "eating out budget" is $0. If my kids eat out with friends occasionally, they pay for it themselves.

I'm definitely spending more money on BTD than I was before. I never bought soda, chips, or other packaged foods on a regular basis. I used to do my own baking with wheat flour instead of spelt and other grains. Even when I went gluten-free, I was using a lot of inexpensive cornmeal and potato starch. So, basically, I was already doing all the frugal food prep stuff, but with cheaper ingredients so it cost less. I had food costs under $100 per person per month at one point- we ate lots of dried beans and homemade whole wheat bread.


Ruth, Single Mother to 19yo   O- Leah , 18yo O- Hannah, and  12yo B+ Jack


Logged Offline
Private Message Private message Reply: 18 - 96
mikeo
Friday, October 29, 2010, 7:19pm Report to Moderator Report to Moderator

Hunter ESFJ
Kyosha Nim
Columnists and Bloggers
Posts: 2,710
Gender: Male
Location: Toronto, Canada
Age: 50
I get $100 free groceries a month...I have business credit card that pays me back 1% ...total just me $250.00....which includes 50% organic produce and grass fed meat and free range poultry/eggs directly from a local farm


RHN MIfHI
Logged Offline
Site Site Private Message Private message Reply: 19 - 96
Frosty
Friday, October 29, 2010, 7:24pm Report to Moderator Report to Moderator

GT2 - Gatherer - Rh+ SWAMI - Slight Taster
Ee Dan
Posts: 978
Gender: Female
Location: Valley of the Sun Phoenix, Arizona
Age: 50
I can't believe how cheap some are able to eat!  

Makes me wonder if you are eating grass fed, antibiotic, hormone and pesticide free meats?

Poultry is it organic?

How about fish,.... is it fresh caught and not farm raised and free from industrial toxins?

Is the dairy you are purchasing organic?

How about fruit and veggies are they organic?

I buy as fresh as I can and don't let it sit long and so for this month we will easily hit $750 and maybe more.  Perhaps I am wasteful because once I cut my fruit or juice it, like pineapple, cranberries or watermelon, I eat it within a few days, if it is in the fridge longer than that I will toss it.

It is very difficult to find fresh fish here in Arizona.  The one place that use to fly it in daily is no longer in business.  I don't trust the market and their so called freshness. They have done expose's here on the news and it isn't fresh like the market says it is.  Much of it is bacteria ridden.  I buy flash frozen fish if I eat fish and I love atlantic salmon, but haven't found it other than farm raised and it is still very expensive.

Perhaps the questions should be how much do you spend and is it organic, free range, grass fed foods?


Happiness cannot be traveled to, owned, earned, worn or consumed. Happiness is the spiritual experience of living every minute with love, grace and gratitude. - Denis Waitley
Logged
Site Site Private Message Private message YIM YIM Windows Live Messenger WLM Reply: 20 - 96
shoulderblade
Saturday, October 30, 2010, 8:06pm Report to Moderator Report to Moderator

Rh -
Kyosha Nim
Posts: 1,092
Gender: Male
Location: Kitchener, ON.
Age: 65
Quoted from Frosty
I don't trust the market and their so called freshness.  They have done expose's here on the news and it isn't fresh like the market says it is.  Much of it is bacteria ridden.  I buy flash frozen fish if I eat fish and I love atlantic salmon, but haven't found it other than farm raised and it is still very expensive.



Not to dampen your enthusiasm for fresh fish but there is also, apparently, a danger of fraud i.e. cheap fish sold as a more expensive variety. I buy canned ocean fish myself as they were at least canned 'fresh' and can be identified. My knowledge of ocean food is pretty limited and I would have no idea what I was buying otherwise.

Quoted from Frosty
Perhaps the questions should be how much do you spend and is it organic, free range, grass fed foods?


On this people pretty well have to go with what they have available. Depending on food budget, what is available, how dependable supply is, whether products are seasonal ect. it is a matter of doing the best you can with what you've got. The popularity of organic varies from place to place and I think that in some cases pricing is severely limiting the market if not killing it. There is a spectrum of products from rubbish to pristine and the consumer has to fit themselves in as best they can.






Logged Offline
Private Message Private message Reply: 21 - 96
Jenny
Sunday, October 31, 2010, 2:38am Report to Moderator Report to Moderator

Swamied Warrior
Ee Dan
Posts: 1,771
Gender: Female
Location: Canberra, Australia
Age: 73
Quoted from SquarePeg
For all supermarket items, we spend at least $500 per person per month.  That includes food, and supplies (such as wax paper, aluminum foil) as well as cleaners and supplies, personal care products, and so on.  Pet food is extra.

We spend more now for BTD than we did before.

Hi Squarepeg..I get over this little accounting problem by separating out the actual food from what I call 'supplies' which you mention. Also I sometimes buy clothes in the supermarket, so they get listed under 'clothes' of course.Personal care products are listed as 'hair & cosmetics. I also add my very occasional eating out under 'food', noticing how much of the allocation goes to this in comparison with cooking at home. Not a good look. But it is good for the spirit to be out with friends, and feeling part of normal society, so I do it a bit.My red wine which I have now found in the form of NPA (no preservative added) gets listed under 'food'.




Eating half and exercising double.
Logged Offline
Site Site Private Message Private message Reply: 22 - 96
RedLilac
Sunday, October 31, 2010, 2:29pm Report to Moderator Report to Moderator

SWAMI tweaked Explorer Super Taster from Illinois
Kyosha Nim
Posts: 3,038
Gender: Female
Location: Lombard, Illinois (Chicago suburb)
Age: 63
I’d estimate $600 per month but that includes food, beverages, household supplies, vitamins/herbs, pets, etc.   I’m trying to learn to be more frugal.  Instead of bottled tea, I’m drinking more bag tea.  I’m actually looking on line for coupons when I go to Whole Foods.   I’m trying not to be so wasteful and come up with ways to use up the food I already have.  I’m also trying to curb my impulse buying.  A year from now if you asked that same question, I’m hoping my answer would be less.

I alternate my shopping.  One week at WF the next at HFS & TJ.  I need to hit more farmers’ markets in season.  I also can buy in bulk on line and have it delivered.  Maybe I can look for some stuff in the local grocery stores.  With my travel schedule, I just don’t have the time to shop around.


I am B- NON-Sec Explorer; my son is B+ SEC Nomad; my Mother was O+; and my Father was AB-
SWAMI Thanksgiving present 2008
Revised from Arlene B- NonSec to RedLilac on 3/31/06
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 23 - 96
ruthiegirl
Sunday, October 31, 2010, 5:15pm Report to Moderator Report to Moderator

SWAMI O+ Gatherer, Healing from Fibromyalgia
Kyosha Nim
Columnists and Bloggers
Posts: 12,137
Gender: Female
Location: New York
Age: 42
Quoted from Frosty
I can't believe how cheap some are able to eat!  

Makes me wonder if you are eating grass fed, antibiotic, hormone and pesticide free meats?

Poultry is it organic?

How about fish,.... is it fresh caught and not farm raised and free from industrial toxins?

Is the dairy you are purchasing organic?

How about fruit and veggies are they organic?


I eat "cheaply" because I have to. I only have so much income and I'm making the best choices I can within my means. I'm still pushing my budget with my food choices, even with the compromises I have to make.

I'm simply not able to buy all organic and free range. I do buy the grass fed organic milk for DS, but for cheeses, I go for "hormone free" (not organic or grassfed) because that's what's available. Fish is canned sardines (low mercury choice) and canned tuna (since it's all my kids will eat.) I can't afford the kosher organic chicken or beef.

For produce, I've been buying organic for the "dirty dozen" or not buying them at all. In some cases, this means spending more money on organics (such as lettuce) and in other cases it means buying different produce (such as mangoes instead of peaches.)


Ruth, Single Mother to 19yo   O- Leah , 18yo O- Hannah, and  12yo B+ Jack


Logged Offline
Private Message Private message Reply: 24 - 96
4 Pages 1 2 3 4 » All Recommend Thread
Print Print Thread

BTD Forums    Diet and Nutrition    The GenoType Diet  ›  How much do you spend per month on food?

Thread Rating
There is currently no rating for this thread