Welcome, Guest.
Please login or register


Main Forum Page  ♦   Latest Posts  ♦   Member Center  ♦   Search  ♦   Archives   ♦   Help   ♦   Log In/Out   ♦   Admins
Forum Login
Login Name: Create a new account
Password:     Forgot password

BTD Forums    Diet and Nutrition    Eat Right 4 Your Type  ›  Rediscovering the lowly rice cake...
Users Browsing Forum
No Members and 8 Guests

Rediscovering the lowly rice cake...  This thread currently has 6,381 views. Print Print Thread
6 Pages « 1 2 3 4 5 6 » All Recommend Thread
Serena
Thursday, March 16, 2006, 9:09pm Report to Moderator Report to Moderator
Guest User
twist- if your whole grain brown rice is lower on the GI, than wouldn't a brown rice cake be lower than the traditional white rice variety?

And quaker rice cakes have corn starch, and other avoids, and I *think* they use white rice.
Logged
E-mail E-mail Reply: 50 - 144
Victoria
Thursday, March 16, 2006, 10:38pm Report to Moderator Report to Moderator

Swami Nomad 56%
Sun Beh Nim
Moderator
Posts: 15,410
Gender: Female
Location: Oregon
My thoughts, too, Serena.



Normal day, let me be aware of the treasure you are.
Let me not pass you by in quest
of some rare and perfect tomorrow.
~Mary Jean Irion
Logged
Site Site Private Message Private message Reply: 51 - 144
Carol the Dabbler
Thursday, March 16, 2006, 11:01pm Report to Moderator Report to Moderator

Gluten-Free Raw-Food Vegan
Kyosha Nim
Columnists and Bloggers
Posts: 2,774
Gender: Female
Location: Indiana, USA
Age: 69
The non-Lundberg rice cakes that I was reduced to buying (and, alas, eating) a while back was, I'm pretty sure, made by Quaker -- maybe under their Mother's label, don't recall -- and the bag listed only two ingredients: brown rice and sesame seeds.

The difference must be in the technique.  Even if the Lundberg folks decided to make a "lite" rice cake, I bet it would be crispy (and it would fall apart if you even looked at it).  But somehow the other folks managed to turn brown rice and sesame seeds into library paste.  Or styrofoam.  Take your pick.


Carol

A+ nonnie married to an A+ secretor
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 52 - 144
Brighid45
Thursday, March 16, 2006, 11:02pm Report to Moderator Report to Moderator

INFJ
Kyosha Nim
Columnist and Bloggers
Posts: 5,192
Gender: Female
Location: southeastern Pennsylvania
Age: 55
I eat the occasional Lundberg brown rice cake with some walnut butter. If I'm in popcorn mode and need a crispy/crunchy fix, then I have one more, two more tops. The walnut butter helps fill me up too.

As for the molasses idea--I'd say definitely toast the rice cakes to a good crisp crunch, then lightly coat a small amount with just a bit of molasses and eat immediately. Throw in some roasted almonds or walnuts and make your own toy prize. Yummy!


Everyone is entitled to his or her informed opinion. --H. Ellison
Logged
Private Message Private message Reply: 53 - 144
Carol the Dabbler
Thursday, March 16, 2006, 11:03pm Report to Moderator Report to Moderator

Gluten-Free Raw-Food Vegan
Kyosha Nim
Columnists and Bloggers
Posts: 2,774
Gender: Female
Location: Indiana, USA
Age: 69
Quoted from Victoria

"The word "genius" isn't applicable in football. A genius is a guy like Norman Einstein,"
--Joe Theisman, NFL football quarterback & sports analyst



N. Einstein ran the deli back in Theisman's old neighborhood.  Second cousin to Irving R. Feldman.



Carol

A+ nonnie married to an A+ secretor
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 54 - 144
OSuzanna
Friday, March 17, 2006, 5:47am Report to Moderator Report to Moderator

Explorer
Sam Dan
Posts: 1,618
Gender: Female
Location: Rhode Island
Age: 60
Just a quick report, Rice Cake Army, I'm supposed to be doing dishes before himself gets home...

I looked at my Quaker rice cake bag, and it says whole grain brown rice and salt. I love them. They were on sale, what's not to like?

Saw Lundberg's at the hfs, no wild rice varieties, and rather expensive. Was being REAL economical today, and having palpitations, coz I just came from paying the propane people (we're on short showers til Wednesday, then, it's HOT WATER FOR EVERYBODY!!) and they "required" a LOT more $ than ever before, and sucked up the $ that was to go to 2 other bills. Fan me, I'm gonna faint. Oy. So cheap, cheap, cheap this week.
I ranted re: my newly pain-free hips & elbows to the mgr (?) of the hfs & a customer asked me for this website! I wrote it down for her. I don't do the caveman walk when I first get out of bed or get up from a chair anymore. I just realized this this morning, maybe? Wow, my list of things improving in less than 4 weeks is getting long!
And I hope jill's happy with herself - I bought a mixing bowl and spatulas today - are you listening to me jill? Do you see what you guys have done to me!!?? I've even been thinking about getting an apron, of all things! Never mind, I'll check under the house for pods, myself! *sound of twilight zone music  ooooeee-ee-ooo*
gotta run, babesters & dudes..I'll check back in after 1am EST.



OSuzanna
A Before Picture , In the Process of Becoming an After Picture
FOOD for THOUGHT, Super Beneficial 4 All Blood Types!

Revision History (1 edits)
osuzanna  -  Friday, March 17, 2006, 5:57am
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 55 - 144
OSuzanna
Friday, March 17, 2006, 5:51am Report to Moderator Report to Moderator

Explorer
Sam Dan
Posts: 1,618
Gender: Female
Location: Rhode Island
Age: 60
BTW, I saw Theisman break his leg on TV during that Superbowl game, something you wouldn't want to see with a mouthfull of rice cakes!!!!


OSuzanna
A Before Picture , In the Process of Becoming an After Picture
FOOD for THOUGHT, Super Beneficial 4 All Blood Types!

Revision History (1 edits)
osuzanna  -  Friday, March 17, 2006, 5:55am
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 56 - 144
Peppermint Twist
Friday, March 17, 2006, 1:56pm Report to Moderator Report to Moderator

Gatherer; iNfj; BTD/GTD aficionado; lost 97 lbs
Kyosha Nim
Posts: 11,071
Gender: Female
Location: Florida
Age: 53
Quoted from osuzanna
BTW, I saw Theisman break his leg on TV during that Superbowl game, something you wouldn't want to see with a mouthfull of rice cakes!!!!

I'm from the DC area.  If you lived there, which I did, at that time, you saw that moment replayed again and again and again and AGAIN on television.  It is probably the most horrible moment I've ever seen on TV except for 9/11.  After the first time or two, I had to simply close my eyes when they replayed it, I mean, it was just sooooooooooooooo not something they needed to replay over and over and over again:  we GET IT, the man's leg was broken!  Enough already!

Okay, back to rice cakes...

About that faux Cracker Jacks recipe, something like that would definitely work and come out like a Cracker Jacks or a Fiddle Faddle, but try using less molasses than you think you'll need, or you could end up with a sticky, sickly-sweet mess.  Less is more, me thinks.  You can always add, but you can't take away!

You can use crumbled rice cakes in place of breakfast cereal and add things like any or all of the following:  sliced banana, berries, raisins, dried cranberries, nut milks (secretors only, due to the added sugars), fruit juice, fruit "butters" like (depending on your blood type) applesauce or applebutter, pumpkinbutter, etc.  The one time I've done this thus far into my rediscovery of the rice cake, I also added--weird as this will sound--a little olive oil and salt because somehow that helped (olive oil and salt helps EVERYTHING *lol*).  

Anyway, lordie, the rice cake is very flexible, as it can be used in sweet "cereals" to savory faux popcorns, to sandwich outers, to salad croutons, to anything.

Man, you know that saying "When God closes a door, he opens a window".  Well, when it seems that the BTD has taken away a food that you miss, you eventually find that there are other ones you can have in its place that are better for you anyway and you don't miss even the foods you thought you'd miss the most, like the potato chip or popcorn or bread for sandwiches.  That said, one has to be careful not to overdo, especially if one is a non with the tiny amount of grain per week in the portion guidelines.  Geez, Louise, that portion guideline rains on my parade *lol*!  I know it is only a guideline, but it is there for a reason and I do better if I keep the grain amounts lower rather than higher, drat it all.

So, a little dab'll do me, but I'm so glad to rediscover the rice cake so that I can have that dab in a flexible, satisfying form.


"If you are on one of Dr. D's diets and it isn't joyful, you aren't doing it right." - moi

my Facebook page
Logged
Private Message Private message Reply: 57 - 144
Peppermint Twist
Friday, March 17, 2006, 2:00pm Report to Moderator Report to Moderator

Gatherer; iNfj; BTD/GTD aficionado; lost 97 lbs
Kyosha Nim
Posts: 11,071
Gender: Female
Location: Florida
Age: 53
P.S.  Question:  if you tried to heat a rice cake in the oven for any reason, like, depending on blood type, to make a faux cinnamon toast or an open-faced broiled sandwich melt or whatever, would the puffed rice grains, like, EXPLODE, or would all be well?

Just checking.  I don't need any "incidents" *lol*.


"If you are on one of Dr. D's diets and it isn't joyful, you aren't doing it right." - moi

my Facebook page
Logged
Private Message Private message Reply: 58 - 144
Serena
Friday, March 17, 2006, 2:58pm Report to Moderator Report to Moderator
Guest User
must be a cdn/u.s. thing that your quaker rice cakes don't have cornstarch- I have only been able to find one brand out here of compliant rice cake- plum.m.good. Menh- tastes like a rice cake...
Logged
E-mail E-mail Reply: 59 - 144
Victoria
Friday, March 17, 2006, 4:49pm Report to Moderator Report to Moderator

Swami Nomad 56%
Sun Beh Nim
Moderator
Posts: 15,410
Gender: Female
Location: Oregon
That's good about the Quaker ingredients, because it seems to be in all the big chain grocery stores.  So more people can enjoy this great bread alternative.
I was reading my Lundberg package (I eat Mochi Sweet Rice Organic Rice Cakes).  They state that they use nearly twice the amount of rice in their rice cakes, so for those who can eat grains, there is much more food, and less air.



Normal day, let me be aware of the treasure you are.
Let me not pass you by in quest
of some rare and perfect tomorrow.
~Mary Jean Irion
Logged
Site Site Private Message Private message Reply: 60 - 144
Carol the Dabbler
Friday, March 17, 2006, 5:13pm Report to Moderator Report to Moderator

Gluten-Free Raw-Food Vegan
Kyosha Nim
Columnists and Bloggers
Posts: 2,774
Gender: Female
Location: Indiana, USA
Age: 69
Suzanna -- The Q's are cheaper per bag, true, but have you compared the cost per ounce?  To expand on Victoria's point:  Even for you O's who don't want a lot of grain, it's probably cheaper (and a whole lot tastier) to eat, say, one Lundberg rice cake instead of two Quaker rice cakes, and you're getting about the same amount of rice either way.  Some of Lundberg's rice cakes are even organic, for just slightly more moolah than their regular "Eco-Farmed" rice cakes (and even the latter are presumably less toxic than Quaker's).


Carol

A+ nonnie married to an A+ secretor

Revision History (1 edits)
osuzanna  -  Friday, March 17, 2006, 5:16pm
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 61 - 144
Carol the Dabbler
Friday, March 17, 2006, 5:37pm Report to Moderator Report to Moderator

Gluten-Free Raw-Food Vegan
Kyosha Nim
Columnists and Bloggers
Posts: 2,774
Gender: Female
Location: Indiana, USA
Age: 69
If you really dig rice cakes but wish they didn't cost so much, AND if you live just about anywhere in the eastern or midwestern US, you may want to consider getting your rice cakes (and other goodies) through a buying club.  ("Just about anywhere" does not include Florida -- sorry, Edna!)

Our buying club price list for April has, for example, Lundberg organic brown rice cakes at $2.37 per 8.5-ounce bag (versus $2.99 at Wild Oats), Lundberg non-organic brown rice cakes at $1.91 a bag, and Mother's (Quaker) rice cakes at $1.83 per 4.5-ounce bag -- note, by the way, that even the Lundberg organic rice cakes are considerably cheaper per ounce than the Quakers.  Bags of all brands are sold in cases of 12.

Depending on your local buying club, you may be expected to help with the work or you may have to pay a surcharge.  Our club charges 7%, but they do all the work.  Even with the surcharge, getting the rice cakes through the buying club saves us 15% -- and they occasionally go on sale!

Here's a link for finding the buying club nearest you: http://www.unitedbuyingclubs.com/RESOURCES/FABC/FABC_Home.htm.


Carol

A+ nonnie married to an A+ secretor

Revision History (1 edits)
osuzanna  -  Friday, March 17, 2006, 5:40pm
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 62 - 144
Peppermint Twist
Friday, March 17, 2006, 5:40pm Report to Moderator Report to Moderator

Gatherer; iNfj; BTD/GTD aficionado; lost 97 lbs
Kyosha Nim
Posts: 11,071
Gender: Female
Location: Florida
Age: 53
I do notice that the Lundberg rice cakes are more filling than I had remembered rice cakes being, and each one takes longer to eat, as one has more to consume, since they use more rice per cake.  That is probably why I'm good to go with fewer cakes than I remember being in the past.  ...Well, that and the fact that now I'm not afraid to add FAT and protein to them.

I have been using the Lundberg Wild Rice cakes, as I mentioned somewhere earlier in the thread, but I realized the other day that a bag I have in my desk drawer at work at the mochi sweet rice that Victoria mentions being her "cake of choice".  I must have read the label wrong and thought they were the wild rice.  Time to don my glasses whilst shopping!  Anyway, I look forward to trying the mochi variety.

Lovin' it, out.


"If you are on one of Dr. D's diets and it isn't joyful, you aren't doing it right." - moi

my Facebook page
Logged
Private Message Private message Reply: 63 - 144
Connect
Friday, March 17, 2006, 6:17pm Report to Moderator Report to Moderator

Ee Dan
Posts: 743
So what's the consensus on the GI of the Lundberg's?  Lower GI b/c they are made with whole brown rice?  

I agree that the GI scale was probably tested on your average white rice cake.......


INFJ
Logged
Private Message Private message Reply: 64 - 144
OSuzanna
Friday, March 17, 2006, 6:38pm Report to Moderator Report to Moderator

Explorer
Sam Dan
Posts: 1,618
Gender: Female
Location: Rhode Island
Age: 60
Quick hitnrun.
PT, I DID live in Silver Spring during Theisman's   leg break. I've got a strong stomach for most things biological, but That Was Just Wrong, queasy me!

The Quaker rice cakes cost me $1.50, The Lundbergs were priced $2.99. I'll make a note next time of the weight & quantity per pkg.

Had some avoids last night, paying with coughing & fun-with-sinuses this morning (em, "morning" here, let's see, it's 1:30pm EST)
Ta-ta.
NOTE! BF JUST ANNOUNCED he doesn't go up the evolutionary ladder when he gets out of bed in the morning, now. His back is feeling unexpectedly better! He said he starts as a Neanderthal, instead of starting as a lobe-finned fish.
(Sorry, Darwin sweetie, Daddy didn't mean anything...I'll fatten up your guppies for you later, how's that?)
Gotta run kiddies. As they say in RI, See yiz lay-dah.


OSuzanna
A Before Picture , In the Process of Becoming an After Picture
FOOD for THOUGHT, Super Beneficial 4 All Blood Types!
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 65 - 144
Carol the Dabbler
Friday, March 17, 2006, 7:42pm Report to Moderator Report to Moderator

Gluten-Free Raw-Food Vegan
Kyosha Nim
Columnists and Bloggers
Posts: 2,774
Gender: Female
Location: Indiana, USA
Age: 69

Suzie --

$2.99 / 8.5 ounces = $5.63/pound = 35 cents/ounce

$1.50 / 4.5 ounces =  $5.33/pound = 33 cents/ounce

So at those prices, the Quakers are just a hair cheaper.  (Were they perchance on sale?  That sounds awfully low, even for Quakers.)  But once you taste the Lundbergs, 2 cents per ounce will seem like a very small premium to pay!


Carol

A+ nonnie married to an A+ secretor
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 66 - 144
OSuzanna
Saturday, March 18, 2006, 5:23am Report to Moderator Report to Moderator

Explorer
Sam Dan
Posts: 1,618
Gender: Female
Location: Rhode Island
Age: 60
busted! yes, the Quakers were on sale


OSuzanna
A Before Picture , In the Process of Becoming an After Picture
FOOD for THOUGHT, Super Beneficial 4 All Blood Types!
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 67 - 144
Carol the Dabbler
Saturday, March 18, 2006, 5:38am Report to Moderator Report to Moderator

Gluten-Free Raw-Food Vegan
Kyosha Nim
Columnists and Bloggers
Posts: 2,774
Gender: Female
Location: Indiana, USA
Age: 69

Then if neither brand were on sale, the Lundbergs would actually be cheaper on a per-pound or per-ounce basis.

Go for the good ones, kiddo!


Carol

A+ nonnie married to an A+ secretor
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 68 - 144
Lloyd
Saturday, March 18, 2006, 6:06am Report to Moderator Report to Moderator

GT1 (Hunter)
Sa Bon Nim
Administrator
Posts: 7,295
Quoted from Carol_the_Dabbler

Suzie --

$2.99 / 8.5 ounces = $5.63/pound = 35 cents/ounce

$1.50 / 4.5 ounces =  $5.33/pound = 33 cents/ounce

So at those prices, the Quakers are just a hair cheaper.  (Were they perchance on sale?  That sounds awfully low, even for Quakers.)  But once you taste the Lundbergs, 2 cents per ounce will seem like a very small premium to pay!



My Wal-Mart has the Quakers at about $1.55-$1.60 (don't recall exactly) EVERY DAY. Since they are 5 miles away and the Lundbergs are 18 miles away, it's a classic "no brainer" unless I have a good reason to be out that way regardless....

Revision History (1 edits)
osuzanna  -  Saturday, March 18, 2006, 6:09am
Logged
Private Message Private message Reply: 69 - 144
Carol the Dabbler
Saturday, March 18, 2006, 6:24am Report to Moderator Report to Moderator

Gluten-Free Raw-Food Vegan
Kyosha Nim
Columnists and Bloggers
Posts: 2,774
Gender: Female
Location: Indiana, USA
Age: 69

Lloyd -- At the price per bag that you quote, the Quakers are 34 or 35 cents per ounce, virtually the same price as the Lundbergs, but with none of the flavor.  Why not stock way up on Lundbergs whenever you do have a reason to be in that neighborhood?

Were you ever able to find a live buying club in your area?


Carol

A+ nonnie married to an A+ secretor
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 70 - 144
Lloyd
Saturday, March 18, 2006, 6:45am Report to Moderator Report to Moderator

GT1 (Hunter)
Sa Bon Nim
Administrator
Posts: 7,295
Thanks for checking back CtD. The local club is inactive. They also gave me info on several others within 40 miles. The closest is about 20 miles away, I have not pursued it due to shortage of greenbacks. In the last three months I have been close enough to the HFS to stop in once, got sticker shock and left. There is one other store that should stock it, where I buy my pumpkin seeds and sometimes other goodies. I get out that way once in a very blue moon.

Agree that stocking up would be good if I had more $$$ and used the cakes more often. Several years ago I recall buying a tamari rice cake that was out-of-this-world. Believe it was Lundberg. Pretty much avoiding grains right now anyhow, not required eating for O's.......... (Rh-  zero required weekly servings)

Besides- Quaker has two inner pouches, each of which is one serving. With the Lundberg I would either eat too much or let some go stale.....

Revision History (2 edits)
osuzanna  -  Saturday, March 18, 2006, 6:53am
osuzanna  -  Saturday, March 18, 2006, 6:47am
Logged
Private Message Private message Reply: 71 - 144
Carol the Dabbler
Saturday, March 18, 2006, 7:27am Report to Moderator Report to Moderator

Gluten-Free Raw-Food Vegan
Kyosha Nim
Columnists and Bloggers
Posts: 2,774
Gender: Female
Location: Indiana, USA
Age: 69
Quoted from Edna

Question:  if you tried to heat a rice cake in the oven ... would the puffed rice grains, like, EXPLODE, or would all be well?



I believe that the individual grains have already exploded, which is how they got puffed!  In fact, I actually do bake mine at 300 degrees in the toaster oven, on the little tray that came with it, rather than literally toasting them, because they tend to fall apart in the toaster.  But no, they don't explode -- you can put your roller-blade helmet back in the closet!



Carol

A+ nonnie married to an A+ secretor
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 72 - 144
Carol the Dabbler
Saturday, March 18, 2006, 7:48am Report to Moderator Report to Moderator

Gluten-Free Raw-Food Vegan
Kyosha Nim
Columnists and Bloggers
Posts: 2,774
Gender: Female
Location: Indiana, USA
Age: 69
Quoted from Alan_Goldenberg
Thanks for checking back CtD. The local club is inactive. They also gave me info on several others within 40 miles. The closest is about 20 miles away, I have not pursued it due to shortage of greenbacks. In the last three months I have been close enough to the HFS to stop in once, got sticker shock and left. There is one other store that should stock it, where I buy my pumpkin seeds and sometimes other goodies. I get out that way once in a very blue moon.

Agree that stocking up would be good if I had more $$$ and used the cakes more often. Several years ago I recall buying a tamari rice cake that was out-of-this-world. Believe it was Lundberg. Pretty much avoiding grains right now anyhow, not required eating for O's.......... (Rh-  zero required weekly servings)

Besides- Quaker has two inner pouches, each of which is one serving. With the Lundberg I would either eat too much or let some go stale.....



Buying your staple groceries through a buying club can save big bucks in the long run, even counting the extra gas money -- but having to pay for most things by the case can run into a substantial up-front investment.  If you're satisfied with the Quaker rice cakes, at least you're getting them for the same price as the Lundbergs.  Maybe the Quakers will provide extra incentive in your effort to avoid grains!

Speaking of keeping the remaining rice cakes fresh:  I've discovered that it's the inner cellophane bag that keeps unopened Lundbergs fresh, not the outer plastic bag (which is not actually sealed when you buy it, and which appears to be semi-permeable to both water vapor and air, anyway).  When you open the cellophane bag, be very careful to damage it as little as possible -- scissors seem to work as well as anything.  Then after removing the desired number of rice cakes, twist the top of the cellophane bag together (which is easier after you've removed several rice cakes, fold the twisted part over, twist the plastic bag tightly closed, so that it holds the twisted cellophane in place, and fasten with something better than the stupid little tag that it came with, such as a twistie.  The remaining rice cakes will then stay fresh for several weeks after the bag has been opened.


Carol

A+ nonnie married to an A+ secretor
Logged Offline
Private Message Private message Reply: 73 - 144
Victoria
Saturday, March 18, 2006, 7:56pm Report to Moderator Report to Moderator

Swami Nomad 56%
Sun Beh Nim
Moderator
Posts: 15,410
Gender: Female
Location: Oregon
Carol, I use the same technique for keeping my rice cakes fresh.  Each time I take out a couple of cakes, I snip off an inch or so from the top of the plastic also.  This keeps me from having to tangle with a big wad of plastic bag.  I first fold over the inner bag.  Then I twist and tie off the outer one.

We kidded around a while back about the rice cakes breaking in the toaster.  But, really I don't experience this.  I'm wondering why your cakes fall apart. ??



Normal day, let me be aware of the treasure you are.
Let me not pass you by in quest
of some rare and perfect tomorrow.
~Mary Jean Irion
Logged
Site Site Private Message Private message Reply: 74 - 144
6 Pages « 1 2 3 4 5 6 » All Recommend Thread
Print Print Thread

BTD Forums    Diet and Nutrition    Eat Right 4 Your Type  ›  Rediscovering the lowly rice cake...

Thread Rating
There is currently no rating for this thread